Bilety lotnicze

Wpis

czwartek, 10 marca 2011

Oregon - Stan Bobrów

Stan Oregon leży w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Jego tereny rozciągają sie na obszarze ponad 255 tys. km². Południowymi sąsiadami są Kalifornia oraz Nevada, od wschodu Idaho, a od pólnocy Waszyngton.

Przez Oregon biegną dwa pasma górskie: Góry Nadbrzeżne oraz Kaskadowe. Pomiędzy nimi znajduje się Dolina Willamette, która jest jednym z najbardziej urodzajnych regionów na kuli ziemskiej.

Aura zachodniej części stanu jest bardzo deszczowa przez większą część roku. W każdej dekadzie notuje się znaczny wzrost mieszkańców Oregonu. W ostatniej zaznaczył się blisko dwudziestoprocentowy ruch osób osiedlających się w jego granicach.

Zanim pojawili się Europejczycy teren stanu zamieszkiwali Indianie. Plemiona do których należeli to Bannock, Chinook, Klamath oraz Nez Perce.

Już począwszy od XVIII wieku Oregon był łakomym kąskiem dla Hiszpanii, Rosji i Kompanii Hudsona - żadnemu z graczy nie udało się przejąć nad nim kontroli.

Hiszpanie bardzo chcieli posiadać te ziemie, bowiem w posiadali sporo włości w Kalifornii, a Oregon stałby się ich naturalnym przedłużeniem. W 1774 roku przybyła do stanu wyprawa Juana Jose Pereza Hernandeza, a w kolejnym Juana Francisco de la Bodega y Quadra.

W 1789 Esteban Jose Martinez zlecił powstanie Fortu San Miguel na wyspie Vancouver. James Cook badał zachodnie wybrzeże stanu w 1778, kiedy próbował znaleźć Przejście Północno-Zachodnie. Ekspedycja Lewisa i Clarka dotarła do Oregonu na początku XIX wieku. Niedaleko ujścia rzeki Kolumbii do Pacyfiku jej członkowie zbudowali Fort Clatsop. Dzięki tej wyprawie brytyjski eksplorator David Thompson w 1811 roku zareklamował region jako miejsce pozyskiwania futer. Miliarder John Jacob Astor zdecydował o utworzeniu Fortu Astoria przy ujściu Kolumbii i stworzeniu sieci faktorii handlowych dla Pacific Fur Company. Fort stał się tym samym pierwszą stałą osadą na terenie stanu.

Stolicą Oregonu jest Salem. Miasto posiada port lotniczy. Najpopularniejsze linie lotnicze które odlatują z tego lotniska to Delta Airlines i dzięki portom węzłowym możliwe jest dotarcie do każdego zakątka na globie.

Ciekawostką jest, iż od 1997 roku zalegalizowana została w stanie eutanazja. Oregon jest także trzecim stanem USA pod względem procentowego udziału ludzi nieutożsamiających się z żadną religią,

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
jasiupodroznik
Czas publikacji:
czwartek, 10 marca 2011 10:14

Polecane wpisy